Een FDES (Fiche de Déclaration Environnementale et Sanitaire, de Franse milieuverklaring voor bouwproducten) of een EPD kost doorgaans tussen € 3.000 en € 15.000 excl. btw aan levenscyclusanalyse (LCA), afhankelijk van het product en uw gegevens. Daarbij komen de verificatie door een derde en de publicatie, die de verificateur en het programma rechtstreeks factureren: in Frankrijk circa € 2.200 tot € 2.700 excl. btw extra per verklaring.
Weinig adviesbureaus publiceren hun prijzen. Wij doen dat wel, omdat de vraag bij elk eerste gesprek terugkomt en omdat een verkeerd ingeschat budget maanden kost. De onderstaande bedragen komen uit onze offertes van 2026, niet uit een marktgemiddelde.
Wat u werkelijk betaalt
Een milieuverklaring bestaat uit drie afzonderlijke facturen. Wie die door elkaar haalt, komt het vaakst voor verrassingen te staan.
| Post | Wie factureert | Orde van grootte excl. btw | Bron |
|---|---|---|---|
| LCA en opstellen van de verklaring | Het adviesbureau | € 3.000 tot € 15.000 per verklaring | Offertes Releaf 2026 |
| Extra product uit dezelfde productlijn | Het adviesbureau | € 2.000 tot € 3.500 per product | Offertes Releaf 2026 |
| Omzetting naar een tweede programma | Het adviesbureau | circa € 3.000 | Offertes Releaf 2026 |
| Verificatie FDES door een derde (Frankrijk) | De erkende verificateur | circa € 2.000 tot € 2.500 per verklaring | Offertes van verificateurs aan Releaf |
| Verificatie EPD (internationaal) | De verificateur | € 2.000 tot € 6.000, afhankelijk van het aantal EPD's | Offertes van verificateurs aan Releaf |
| Publicatie op INIES | De vereniging INIES | token van € 220 per verklaring, € 190 vanaf 20 tokens | Tariefvoorwaarden INIES |
Bij Releaf zitten verificatie en publicatie nooit in onze prijs. U betaalt ze tegen de werkelijke kosten, zonder tussenmarge. Dat maakt het ook overzichtelijker om twee offertes te vergelijken.
De tarieflijst van INIES, de Franse nationale databank voor milieuverklaringen, noemt voor deze formule geen lidmaatschap of contributie. Een FDES en een LCI-module voor hetzelfde product vragen om twee tokens. Voor grote volumes dekt een token van € 1.100 excl. btw een moeder-FDES met de bijbehorende geconfigureerde FDES'en, en dekt een abonnement van € 3.200 excl. btw per jaar een onbeperkt aantal verklaringen.
Waarom zo'n verschil tussen € 3.000 en € 15.000?
De prijs volgt de tijd die het verzamelen en modelleren kost, niet de naam van de verklaring. Vier factoren wegen het zwaarst.
De fabrieksgegevens. Als u energieverbruik, uitval en materiaalinkoop per productielijn bijhoudt, schiet de LCA op. Moet alles worden gereconstrueerd uit jaarfacturen, dan verdubbelt het aantal dagen.
Het aantal locaties. Een product uit één fabriek modelleert u één keer. Hetzelfde product uit drie fabrieken vraagt om drie inventarisaties en daarna een onderbouwd gewogen gemiddelde.
Hoe nieuw het product is. Een product dat al op de markt is, heeft een productiehistorie. Bij een product dat net wordt gelanceerd, werkt u met ontwerpgegevens en werkt u de verklaring na de eerste productiemaanden bij.
De categorieregels. Sommige productfamilies hebben precieze, stabiele regels. Bij andere moet u aannames over levensduur of einde levensduur kiezen en onderbouwen. Dat kost tijd en vraagt om overleg met de verificateur.
Wat kost een FDES voor een hele productlijn?
Hier daalt de prijs per stuk het sterkst. Het eerste product draagt de hele basis: gegevensverzameling, LCA-model en methodologische keuzes. De volgende producten hergebruiken die.
Een voorbeeld uit een van onze offertes aan een kozijnfabrikant: eerste product € 5.000 excl. btw, volgende producten € 3.500 excl. btw, samen € 12.000 excl. btw voor drie verklaringen. Voor een andere klant kwamen zes verklaringen uit op € 3.000 per stuk, samen € 18.000 excl. btw.
Hebt u meerdere vergelijkbare referenties, vraag dan altijd een prijs voor de hele productlijn. Producten in één campagne samenbrengen is goedkoper dan drie projecten die zes maanden na elkaar starten.
En een internationale EPD?
Het LCA-werk is hetzelfde: een FDES en een EPD berusten allebei op de norm EN 15804+A2. Het verschil zit in het programma dat de verklaring publiceert en in de regels daarvan.
Hebt u al een FDES, dan kost de omzetting naar een ander programma (EPD International, IBU, EPD Hub) bij ons circa € 3.000 excl. btw, zonder verificatie. Het omgekeerde kan ook: een bestaande EPD kan een FDES worden, mits de Franse nationale aanvulling wordt toegevoegd.
De verificatie valt hoger uit dan in Frankrijk: € 2.000 tot € 6.000, afhankelijk van het programma en het aantal EPD's dat samen wordt geverifieerd. Het programma EPD International rekent daarnaast eigen registratiekosten. De verschillen tussen programma's lichten we toe in ons artikel FDES, EPD, PEP: welke kiest u?.
De PEP ecopassport
Voor elektrische, elektronische en klimaatinstallaties heet de verklaring PEP. De prijsopbouw is vergelijkbaar: circa € 8.000 excl. btw voor de eerste PEP, die het model en de interpretatie van de productregels draagt, en daarna circa € 3.500 excl. btw per extra product.
De verificatie van een PEP ligt volgens de offertes die wij ontvangen rond € 2.000 per verklaring tegen de werkelijke kosten. De registratie bij het programma PEP ecopassport komt daar nog bij.
Hoeveel tijd moet u rekenen?
De doorlooptijd weegt in de beslissing vaak zwaarder dan de prijs. Die hangt in de eerste plaats af van hoe snel u de gegevens aanlevert.
Een project volgt altijd dezelfde stappen: afbakening en gegevenslijst, gegevensverzameling bij de fabrikant, LCA-modellering en redactie, verificatie door een derde met de bijbehorende correctierondes, en publicatie. De doorlooptijden die op de markt worden genoemd, lopen volgens One Click LCA uiteen van vier tot acht maanden in totaal, en in de praktijk van enkele weken tot bijna een jaar.
Vooral de gegevensverzameling en de verificatie laten de planning schuiven. Wie al bij de afbakening een verificateur vastlegt, hoeft na afloop van de studie niet op een vrij moment te wachten. Het verloop leggen we uit in Verificatie en geldigheid van een FDES.
Subsidies die de factuur verlagen
Twee regelingen dekken een deel van de LCA. Verificatie en publicatie vallen daarbuiten.
| Regeling | Percentage | Belangrijkste voorwaarden | Bron |
|---|---|---|---|
| Diag Éco-conception (Bpifrance) | 70% | minder dan 50 werknemers en minder dan € 10 miljoen omzet | Bpifrance |
| Diag Éco-conception (Bpifrance) | 60% | minder dan 250 werknemers en minder dan € 50 miljoen omzet | Bpifrance |
| Booster Rev3 (Hauts-de-France) | 50% van de kosten excl. btw | mkb-bedrijf uit de regio, maximaal € 10.000, maximaal twee opdrachten per jaar | Région Hauts-de-France |
Voor een mkb-bedrijf dat in aanmerking komt voor 70%, blijft van een studie van € 18.000 excl. btw slechts € 5.400 excl. btw voor eigen rekening op het LCA-deel. Die constructie hebben we dit jaar voorgesteld aan een fabrikant van houten kozijnen, voor een campagne van ongeveer negen verklaringen. Alle regelingen staan op onze pagina subsidies.
Wat het ontbreken van een FDES kost
De echte rekensom zet de prijs van een FDES af tegen wat het ontbreken ervan kost. Zonder verklaring past het adviesbureau dat de LCA van het gebouw berekent een standaard milieugegeven toe, dat bewust is opgehoogd.
Een praktijkvoorbeeld uit de INIES-databank: een aluminium raam dat volgens zijn FDES 88 kg CO2e weegt, komt met het standaardgegeven op 187 kg CO2e. Het product lijkt ruim twee keer zo zwaar als het is. Bij een krap project onder RE2020, de Franse milieuregelgeving voor nieuwbouw, is dat het soort verschil waardoor de concurrent wordt gekozen.
We rekenen dit mechanisme per productfamilie door in Standaardwaarde of FDES: het verschil in cijfers.
De kosten die offertes niet laten zien
Een offerte voor een FDES prijst het werk van het adviesbureau. De tijd die u zelf kwijt bent aan het verzamelen van gegevens staat er niet in, en juist daar loopt een project vaak vertraging op.
U hebt in de fabriek iemand nodig die het energieverbruik van de lijn, de ingekochte materiaalhoeveelheden, de uitvalpercentages en de transportwijzen kan achterhalen. In een mkb-bedrijf is dat vaak de kwaliteitsmanager of de productiedirecteur, die de agenda al vol heeft.
Twee dingen beperken die tijd: een duidelijke gegevenslijst vanaf de afbakening en één aanspreekpunt bij de fabrikant. Wij sturen die lijst voor de eerste werkbijeenkomst, zodat de verzameling meteen kan beginnen.
Hoe u twee offertes vergelijkt
Met drie vragen maakt u twee offertes vergelijkbaar.
- Zijn verificatie en publicatie inbegrepen, en voor welk bedrag? Een offerte waarin ze zijn inbegrepen, lijkt duurder maar kan een marge op deze posten verbergen.
- Hoeveel producten vallen eronder, en tegen welke stukprijs voor de volgende?
- Wie verzamelt de gegevens? Een lage prijs die al het verzamelwerk bij de fabrikant legt, betaalt u in interne uren.
Voor het algemene kader van milieuverklaringen leest u onze gids EPD: definitie, kader en FDES in Frankrijk.
Een prijsopgave voor uw producten
Wij begroten een FDES, EPD of PEP in een gesprek van 30 minuten, op basis van uw lijst met producten en locaties. Als u in aanmerking komt, zit de subsidieaanvraag in de prijsopgave. Bekijk ons aanbod voor milieuverklaringen of schrijf ons.
Veelgestelde vragen
Bij Releaf Carbon kost de levenscyclusanalyse voor een FDES tussen € 3.000 en € 15.000 excl. btw, afhankelijk van de complexiteit van het product en de kwaliteit van de gegevens. Daar komen de verificatie door een derde bij, circa € 2.000 tot € 2.500 per verklaring in Frankrijk, en de publicatie op INIES, € 220 excl. btw per verklaring. Beide worden rechtstreeks gefactureerd.
De prijs hangt vooral af van het aantal producten, het aantal productielocaties en de beschikbaarheid van fabrieksgegevens. Een eenvoudig product waarvan het verbruik al wordt bijgehouden, blijft onder in de bandbreedte. Een nieuw product, meerdere locaties of een ontbrekende historie vragen veel meer verzamelwerk.
Ja. De Diag Éco-conception van Bpifrance financiert de levenscyclusanalyse voor 70% bij bedrijven met minder dan 50 werknemers en minder dan € 10 miljoen omzet, en voor 60% tot 250 werknemers en € 50 miljoen. In Hauts-de-France dekt de Booster Rev3 50% van de kosten excl. btw, tot maximaal € 10.000.
Het eerste product draagt de gemeenschappelijke basis: LCA-model, gegevensverzameling en categorieregels. De volgende producten kosten duidelijk minder, bij Releaf € 2.000 tot € 3.500 excl. btw per stuk, omdat ze die basis hergebruiken.
